Анал за почетници

Покрај сите статии, совети и не знам уште што во врска со аналниот секс, може да се најдат еден куп објаснувања, некои интересни, а некои сосема бесполезни совети, некои дури и зачудувачки што ве оставаат со прашалник над главите и прашањето: “Што сакал да каже писателот?“

Еве нешто да споделам, малку подолг совет во врска со почетниците во аналниот секс. Значи, се разбравме дека не е ниту страшно, ниту срамно, тоа е прекрасно сексуално уживање, само што треба да се обрне внимание на подготовките. Не мислам само на лубриканти и слично, туку дека самата жена треба да биде подготвена. Знам некои работи кои гарантирано им помогнале на неколку мои партнерки порано, мојата сегашна сопруга, а и на парови со кои сум го споделувал искуството, затоа сега сакам да го споделам со вас.

Ова што сега ќе го напишам е комбинација од лично искуство, а и од совети од книги кои сум ги читал, најчесто странска литература, затоа што нема некоја достапна литература на македонски која би се викала нешто во стил „Анален секс за почетници“или слично. Се надевам дека по овие споделени искуства и совети конечно ќе си помогнете многу повеќе во сексуалниот живот.

Како прво, сакам да нагласам неколку практични совети, кои, ако не беа битни, немало да ги нагласуваат секогаш во овие теми:

  • Користете многу лубрикант! Има и многу од вас што подоцна ќе можат да си поминат со многу малку лубрикант, но на почеток не штедете, се работи за вашиот газ!

  • Почнете полека. Вие сте на пат да го научите вашето тело на нешто ново и затоа се препорачува првите подготовки да си ги правите сами, а не вашиот партнер. Сексот е задоволство во кое најмногу уживаат тие што знаат што им годи на нивното тело. Затоа пробајте сами што ви е убаво и до кој степен, за потоа да го споделите тоа со партнерот и да уживате заедно.

  • Почнете со помали работи. Немојте да се затрчувате веднаш да го примите курот во газето. Започнете со прст, мало дилдо, вибраторче, бат плаг, па подоцна ќе си го дознаете капацитетот и што можете да примите и колкаво да биде тоа.

  • Хигиената на прво место! Никако не смеете да ставате во вагината нешто што претходно ви било во газето, а не сте го измиле добро. Не сакате компликации со инфекции и слично. Мијте ги играчките и пред и по употреба, а задолжително ако ви здосади дилдото од газето, па сакате да си го ставите во пичето.

Освен овие основни совети, сакам да кажам уште неколку работи, кои иако се наменети за жени, може да ги користат и мажи. Значи, од лично искуство кажувам за секс со жени, но овие совети исто така важат и за мажи. Освен тоа, сакам да обрнам внимание на тоа дека некои жени многу брзо ќе се навикнат на аналниот секс, а на некои ќе им треба повеќе време, но тоа е индивидуално. Битно е се има желба и трпение, а резултатот нема да изостане.

Првиот чекор што треба да го направите е сами да решите дали вие го сакате тоа. Таа одлука треба да си ја донесете сами, без никаков притисок од партнерот, или приказните на другите дека сите го прават тоа. Сепак, се работи за вашето тело и вашето задоволство.

За оние жени кои се способни за повеќе оргазми во еден ден, се препорачува најпрво една добра мастурбација која ќе ве доведе до оргазам. Било со прсти или со некоја играчка, вие си знаете. Еден добар оргазам ќе ги отпушти мускулите и ќе бидете многу подобро подготвени да започнете да си играте со газето. За другите кои постигнуваат само еден оргазам, или тешко постигнуваат оргазам, може веднаш да преминете на следниот чекор.

Тука започнува забавата! Треба да бидете во сексуално расположение, значи да се стимулирате за секс максимално, на оној начин како што вие сакате. Дали ќе гледате некој порно филм, или ќе читате секси приказни, или ќе си правите филм во главата, тоа е ваша одлука. Облечете се секси, размислувајте секси, играјте си со себе, но не свршувајте! Што повеќе време се одржувате во сексуално расположение, тоа повеќе ќе биде вашето тело наклонето кон сексуални експериментирања.

Забележете дека додека си играте со себе, освен тие контракции кои ги прави вагината додека се задоволувате, истите движења ги прави и анусот. Ставете лубрикант на прстот и почувствувајте ги движењата. Внимателно ако имате големи нокти, да не дојде до неудобност или гребење на нежното ткиво. Додека пробувате да се погалите по отворот на газето, пробајте нежно да го ставите прстот внатре (или малото дилдо или вибраторче), но само малку, колку да разберете какво е чувството да имате нешто внатре. Ако го правите тоа под туш, внимателно, затоа што некои лубриканти се измиваат од водата. За под туш користете лубриканти на силиконска основа, а инаку лубрикантите на водена основа се најраспространети, најуниверзални и не ги оштетуваат играчките.

Првата пенетрација ќе ви покаже дали сте спремни за понатаму, или сеуште треба да си поиграте околу отворот. Искуството покажало дека колку поголема ви е возбудата, толку полесно ќе пенетрирате во газето. Значи бидете напалени до максимум!

Понатаму веќе ќе знаете дали да продолжите со повеќе прсти или поголема играчка. Ако сте свесни за состојбата во која се наоѓате, дека во газето имате нешто што не ви предизвикува дискомфорт, туку напротив ви е интересно, убаво, па дури и може да продолжите да си го ставате внатре, само храбро, продолжете се додека ви е удобно. Вашето тело ќе ви каже дали ви е убаво, дали ве боли, дали чувстувате задоволство, дури и чувство дека би можеле да свршите со ваква пенетрација. Секој човек е различен, па некои жени може по првата пенетрација да си стават дилдо во газето и да свршат, а некои чувствуваат неудобност и од малото прсте. Секоја ситуација е нормална, на некои им треба помалку, на некои повеќе време да се навикнат на новото чувство. Само продолжете да вежбате вака и не се секирајте, дали од првиот или од сто и првиот пат – оргазмите ќе дојдат.

Оваа процедура може да си ја правите кога ќе посакате, и колку пати сакате. Кога и да имате потреба од секси игри, слободно навалете. Сексуалното задоволство е нешто што треба да се доживува, а не само да се чита по списанија и интернет за сексуалните уживања на другите. Мислете на своето задоволство. Во случај да му дозволите на вашиот партнер да ве гледа додека се задоволувате, верувајте ќе го запалите толку многу, што ќе следува одличен секс, без разлика дали ќе му дозволите да ве ебе и во газето. Освен тоа, кога ќе треба тој да ве задоволува анално, ќе знае точно што сакате и како сакате. Прекрасно, нели?

Откако ќе го направите сето ова успешно, со тек на време ќе станувате се посвесни за мускулите од кои е изграден анусот и ќе знаете како да ги контролирате, а не само да ги присилувате да соработуваат. Откако ќе ги релаксирате мускулите и ќе го ослободите умот дека на овој начин само придонесувате за подобар секс, тогаш ќе можете и полесно да ги контролирате мускулите и без мака партнерот да ви закачи бат плаг во газето додека ве ебе во пичето. Верувајте, така сексот е многу поинтензивен и за двајцата. Потоа ќе можете слободно да му го подадете газето, да си ставите некое дилдо во пичето да не ви е осамено и да си го триете клиторисот. Гарантиран оргазам, потврден од многу познати, пријателки и љубовници.

Најважно од се е сепак да пробувате повеќе пати. Ако сте сигурни дека го сакате тоа, со малку повеќе самодоверба ќе најдете начин да уживате во аналниот секс. Не е само вагиналниот секс пат до оргазам. Истражувајте го вашето тело и ќе откриете како да се задоволите, најпрво сами, а потоа заедно со вашиот партнер. Најискрено се надевам дека ви помогнав со овие совети. Имајте секс секогаш кога ќе можете, каде што можете и како што сакате!